Rajgrod latemRajskie widoki w Rajgrodzie

Rajgród to miasto położone w powiecie grajewskim, na atrakcyjnych przyrodniczo terenach. Bezpośrednie sąsiedztwo miasta z jeziorem Rajgrodzkim stanowi jego główną wartość turystyczną. Plusem jest także jego lokalizacja obokBiebrzańskiego Parku Narodowego, zapewne głównie to przyciąga turystów w to miejsce. Kompleks bagienno – torfowy Czerwone Bagno to siedlisko bezcennych gatunków roślin bagiennych, ptactwa charakterystycznego dla danego obszaru oraz największa w Polsce populacja łosi.

Rajgród jak każde miasto ma swoją historię, w której najważniejsze są fakty dotyczące uzyskania statusu miasta. Pierwsze prawa miejskie magdeburskie Rajgród otrzymał w 1568 r. Po ich utracie w czasie powstania styczniowego odzyskał je ponownie w 1924 r. 

Najstarszą częścią Rajgrodu jest Góra Zamkowa, która stanowiła zalążek miasta. W wiekach średnich ludy Jaćwieskie wybudowały tu gród warowny nazwany „Rajem”. Jego etymologia nie jest do końca związana z chrześcijańskim znaczeniem słowa „raj”, prawdopodobnie (jak dowiedziałem się z tablicy informacyjnej przy Górze) nazwa pochodzi od starolitewskiego raistas – tereny niedostępne, podmokłe. Niestety poszukiwanie zamku na tym wzgórzu jest daremne, budowa twierdzy Kazimierza Wielkiego została przerwana atakiem krzyżackim. Miałem okazję być tam latem w godzinach rannych i wieczornych. Widoki na jezioro są niesamowite i na zawsze zapadają w pamięci. Obecnie Góra Zamkowa jest zadrzewiona i przypomina park, miasto dba o trawnik, więc nie ma obaw, że trzeba się przedzierać przez ogromne i nieprzebyte krzaki.  Wshcód i zachód słońca odbijającego się od tafli jeziora podziwiałem z ogromną przyjemnością. Ciekawsze ujęcia widoków na jezioro rajgrodzkie w różnych porach dnia a także w różnych okolicznościach pogodowych  prezentuję na tych zdjęciach.